Yaşam

Kültür ve Turizm Bakanlığı: 2023’te 3 bin 16 eseri Türkiye’ye kazandırdık

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından 14 Kasım Uluslararası Kültür Varlıkları Kaçakçılığıyla Mücadele Günü münasebetiyle ‘Kaçış Yok’ sergisi düzenlendi.

Ankara Anadolu Medeniyetleri Müzesi’nde ‘Kaçış Yok’ standının açılışında konuşan Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürü Birol İnceciköz, standın amacının UNESCO 1970 Sözleşmesi’nin diğer ülkelerde de farkındalığını ve önemini oluşturmak olduğunu söyledi. Türkiye’den yurt dışına kaçırılan eserlerin büyük zorluklarla yurda getirildiğini anlattı. söylenmiş.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un şube müdürlüğünden daire başkanlığına yükselttiği Kaçakçılıkla Mücadele Dairesi Başkanlığı’nın artan yetkilerinin dairenin etki alanını genişlettiğini belirten İnceciköz, “Yapılan ortak çalışmalar sayesinde, 2023 yılında Türkiye’ye toplam 3 bin 16 eser kazandırdık.” .

‘ARTEMİS’İN YOLCULUĞU’ YAYINLANDI

İnceciköz, Tolga Hırsova’nın ‘Artemis’in Yolculuğu’ adlı İngilizce ve Türkçe çizgi romanının bugün e-kitap olarak okurlarla buluştuğunu, eserin yurtdışında bulunan eserin iade sürecinde yaşananları anlattığını söyledi.

Altın Taç’ın İskoçya’dan dönüş hikayesinin önemli olduğunu belirten İnceciköz, eserin üzerindeki toprağın Türkiye’ye ait olduğunun ve ülkeye getirildiğinin kanıtlandığını söyledi. (KÜLTÜR VE SANAT HİZMETİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu