Haber

Kassam Tugayları: İsrailli rehine Popplewell, İsrail’in hava saldırısında öldü

Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin El Kassam Tugayları, İsrailli rehine Nadav Popplewell’in öldüğünü duyurdu. Reuters’ın aktardığına göre, Kassam Tugayları’ndan bugün yapılan açıklamada, Popplewell’in 1 ayı aşkın zaman önce İsrail’in düzenlediği bir hava saldırısında yaralandığını, aldığı yaralar sebebiyle hayatını kaybettiğini iddia etti.

Hamas’ın bugün paylaştığı kısa bir videoda, 51 yaşındaki rehinenin sağ gözünün altında bir morluk olduğu görülmüştü. Videoda konuşan Popplewell, ismini teyit etmişti. Videonun ne zaman çekildiği ise belirtilmemişti. Hamas yayın organlarına yansıyan haberlerde, bugün Nadav Popplewell’in akıbetiyle ilgili bir video daha yayınlanacağı belirtilmişti.

‘KAYBEDECEK ZAMANIMIZ YOK, DERHAL ANLAŞMAYA VARILSIN’

The Jerusalem Post haber sitesinin aktardığına göre, kasım ayında İngiliz Daily Mail’e konuşan kız kardeşi, Popplewell’in şeker hastası olduğunu anlatmış, sağlığı hakkında endişeleri olduğunu söylemişti. Popplewell’in annesi Hannah Peri, İsrail ve Hamas arasında Kasım 2023’te varılan geçici ateşkes ve rehine takası anlaşması kapsamında serbest bırakılmıştı. Popplewell’in erkek kardeşi Roee ise İzzeddin El Kassam Tugayları’nın 7 Ekim’de İsrail’e düzenlediği ‘Aksa Tufanı’ saldırısında öldürülmüştü.

İsrail’deki Rehine ve Kayıp Aileleri Forumu, cumartesi günü bir açıklama yaparak, Benjamin Netanyahu başbakanlığındaki hükümetten derhal rehine anlaşmasına varmalarını talep etti. “Kaybedecek zamanımız yok” denilen açıklamada, “Hepsini bugün geri getirecek bir anlaşmayı uygulamak için çabalamalıyız” ifadeleri kullanılmıştı.

Öte yandan, İsrail ve Hamas arasında, Mısır, Katar ve ABD’den heyetlerin de katılımıyla yapılan son dolaylı ateşkes ve rehine takası görüşmeleri Mısır’ın başkenti Kahire’de yapılmış, Hamas İsrail’in Refah’a kara harekatı başlattığı günü arabulucuların ateşkes teklifini kabul ettiğini açıklasa da Kahire’deki görüşmeler sonuçsuz kalmıştı. İsrail, son olarak bugün Refah ve Gazze Şeridi’nin kuzeyindeki bazı bölgeler için yeni tahliye emirleri yayınladı.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

cemisgezekhaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu